top of page

Rijeka Lika se diči lijepim mostom na mjestu koje spaja Gornji i Donji Kosinj.
Most je vrijedan divljenja, obzirom na njegovu tehniku građenja, izgleda i položaja u prirodnom okruženju. Kosinjski most je projektirao Milivoj Frković, a izgrađen je po uzoru na starohrvatsku mostogradnju i to tehnikom "uklinjenjem kamena". 

Kosinjski most

"Usred jelove prašume", stoji mahovinom obrasla, pet metara visoka i sedam široka stijena u koju je uklesan natpis na latinskom: EX CONVENTIONE FINIS INTER ORTOPLINOS ET PARENTINOS ADITVS AD AQVAM VIVAM ORTOPLINIS PASVS D LATVS I.

To znači: "Po dogovoru, granica između Ortoplina i Parentina; prilaz do žive vode Ortoplinima otvoren u širini 500 koraka."

Pisani kamen

Jela car je najveće Velebitsko stablo i prema procjenama najveća jela u Europi. Nalazi se na području Turističke zajednice Općine Perušić ( Kosinjski Bakovac). Jela car je visoka 42,3 m, a obujam joj iznosi 5,4 m. Njena posebnost je ta što su sve jele koje rastu oko nje „normalne“ visine i širine, a sama jela zaista izgleda kao car u okruženju malih jela.

 

Jela car

Na lijevoj obali potoka Bakovca, u selu Kosinjski Bakovac nalazi se kapelica sv. Vida. Ova je kapelica orijentacije istok-zapad sa zvonikom na preslicu i prekrivenim trijemom, a građena je na poziciji stare srednjovjekovne crkve. 

Kapelica sv. Vida

Kosinjska tiskara, pretpostavlja se, najstarija je tiskara na slavenskom jugu nalazila se u Kosinju, arheološkom i povijesnom lokalitetu u Kosinjskom Bakovcu. Kratko vrijeme pošto je u Njemačkoj izumljen tiskarski stroj osnovali su knezovi Frankopani u selu Kosinj prvu hrvatsku tiskaru. Pretpostavlja se da je u njoj tiskana 1483. godine također za crkvene potrebe i prva tiskana knjiga na hrvatskom jeziku, Misal po zakonu rimskoga dvora.

Kosinjska tiskara

U narodu su još uvijek živi mnogi običaji i predaje. Očuvala se vještina tkanja šarenica i biljaca od domaćeg sukna na tkalačkom stanu, koji, od pokrivača i prekrivača, svoje primarne svrhe u negdašnjoj svakodnevnoj uporabi, postaju autohtoni kosinjski, lički suveniri. Isto se može reći za vunene torbe, lanene ručnike, kape crvenkape, tambure dangubice, kovačke i lončarske proizvode.

Običaji

bottom of page